12 Mayıs 2013 Pazar

1/72 Sopwith Triplane "Blymp" Robert Little


Anne İngiltere çocuklarını yardıma çağırınca Avustralya'dan Robert Alexander 'Bob' LITTLE da Avrupaya gelmiş oluyor. 47 hava zaferi kazanan Little 27 Mayıs 1918'de bir avcının değil bir Alman Gotha bombardıman uçağının kurbanı olmuş.

10 Mayıs 2013 Cuma

1/72 Spad VII Georges GuynemerGuynemer Birinci Dünya Savaşında Fransız As Pilotlar arasında 53 hava zaferi ile ikinci sırada olmasına rağmen en sevilen Fransız pilottur. Kadınlardan bolca mektup alırmış, yolda görenler imza isterlermiş. Uçağına Vieux Charles (Yaşlı Charles) ismini vermiş. Spad VII ile uçan ilk pilotlardan biridir.  25 Mayıs 1917'de bir günde 4 uçak düşürmüş. En son 11 Eylül 1917'de Poelcapella civarında çift kişilik Aviatik'in peşinde görülmüş. Bir hafta sonra Londra basınında MIA (kayıp) olarak duyurulmuş. Bundan kısa bir süre sonra da Alman gazetelerinde Jasta3'de görevli Kurt Wissemann (5 hava zaferi) tarafından düşürüldüğü yazılmış. Fransızlar aylarca öldüğünü kabullenmemiş. Cesedi hiçbir zaman bulunamayan Guynemer için Paris ve Belçika'da birer anıt bulunmakta.
Ernst Udet Mayıs 1917'deki bir çarpışmanın ardından Guynemer için "Makinesi benimkinden iyi değil ama, içinde oturan adam benim yapabildiğimden daha fazlasını yapabiliyor." demiş.


Belçika'daki anıt

Kit Airfix tarafından 1960larda kalıplanmış

Gergi telleri için kulaklıktan çıkan telleri kullanmıştım, yeterli gerginliği sağlayamadım.